Serwis laptopa klienta

Kurz zmora naszych komputerów!

Przeprowadziliśmy kompletny serwis laptopa marki ASUS. Klient zgłaszał problemy z wolną pracą komputera oraz problemy z głośnością pracy wentylatora. Po rozebraniu laptopa przyczyna pokazała się sama – kurz. Długotrwałe zbieranie się kurzu może znacząco wpłynąć na pracę naszego komputera. Przede wszystkim kurz, który zbiera się w układzie chłodzenia powoduje równomierny spadek wydajności tego układu. Mocne zakurzenie również może wpłynąć na możliwość włączania lub wyłączania komputera. Kurz również potrafi przewodzić prąd choć nie jest to regułą. W takim przypadku może to też doprowadzić do uszkodzenia podzespołów płyty głównej komputera poprzez zwarcia elementów. 

Jak czyścić nasz komputer z kurzu?

Zabrudzenia, które widzimy na zewnątrz możemy łatwo zauważyć i dość szybko je usunąć. Czyszczenie komputera od wewnątrz wymaga dość dużego nakładu czasu i pracy. Aby wykonać takie czyszczenie prawidłowo to trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i zdolności manualne albo oddać komputer do fachowca. 

Warto zacząć każde czyszczenie od oczyszczenia obudowy od zewnątrz – zredukowałoby to ilość kurzu, która dostanie się do środka. Kolejnym krokiem jest otwarcie obudowy i usunięcie kurzu ze środka stosując np. odkurzacza, sprężonego powietrza lub specjalnych szmatek, które będą antystatyczne i nie będą pyliły. Bardzo ważne jest czyszczenie wentylatorów i całego układu chłodzenia.

Należy pamiętać, że podczas czyszczenia powinniśmy stosować bezpieczne środki i akcesoria, które są do tych czynności dedykowane.

Problemy z baterią

Dodatkowo klient zgłaszał, że bateria już nie wytrzymuje zbyt długo. Niestety ale baterie w laptopach mają swoją żywotność. Nowa bateria otrzymuje całkowitą sprawność dopiero po około 5 cyklach ładowania. 

Aby utrzymać prawidłową żywotność baterii, stosuj się do poniższych zasad:
1) Unikaj krótkich cykli ładowania, zawsze staraj się ładować baterię do pełna.
2) Zawsze używaj zasilacza, który jest do tego przeznaczony – dedykowany dla Twojego laptopa.
3) Używaj baterii
4) Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania i nie pozwól by laptop w tym stanie mógł leżeć przez długi czas bez naładowania.
5) Dbaj o odpowiednią temperaturę pracy.
6) Zwracaj uwagę na zasilacz – czy wykazuje poprawne działanie.
7) Jeżeli przewidujesz dłuższy odpoczynek od laptopa zostaw go naładowanego. 

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Pasta termoprzewodząca to substancja o wysokiej przewodności cieplnej, która wypełnia nierówności powierzchni styku układu elektronicznego (np. procesora) i chłodzenia, co pomaga w lepszym odprowadzaniu ciepła. Brak takiej pasy czy też stara pasta straciła swoje właściwości odprowadzania ciepła. Ważne też jest odpowiednia aplikacja takiej pasty, gdyż może to doprowadzić do głośnej pracy układu chłodzenia czy też niestabilnej pracy całego komputera.

Najlepiej w rankingach past wypadają pasty ceramiczne im wyższa wartość przewodności cieplnej tym pasta lepsza, gdyż szybciej będzie przekazywała ciepło do układu chłodzenia. Wymiana pasty w układzie chłodzenia może pomóc nam w obniżeniu temperatury procesora aż o 20 stopni. Przyjmuje się, że powinno się wymieniać taką pastę minimum raz na rok.

Wymiana dysku HDD na SSD

Wymieniono dysk HDD na SSD w celu przyśpieszenia codziennej pracy na komputerze. Klient zgłaszał, ze system potrafił się uruchamiać do kilku minut, natomiast po wymianie dysku system potrafi uruchomić się już w kilka-kilkanaście sekund. Dzisiejsze dyski SSD są produkowane w najnowszych technologiach. Dysk, który tutaj zamontowano jest wyprodukowany w technologii 3D NAND, czyli mamy zwiększoną gęstość zapisu i mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do zasilenia dysku. Dzięki temu też wydłużymy dłuższą pracę na baterii. Dane zrzucono za pomocą programu Acronis True Image tworząc idealną kopię dysku. Ten program równie dobrze sobie radzi
z przerzuceniem danych z dysku o większej pojemności na mniejszą. Po zamontowaniu dysku SSD nie musimy się bawić w ponowną instalację systemu, sterowników, programów itd. zaoszczędzamy w ten sposób pare godzin pracy. 

Czas realizacji: 1 dzień

Potrzebujesz poprawić sobie kondycję swojego komputera? A może używanie Twojego komputera sprawia Tobie trudności? 
Zadzwoń! lub Napisz! A my zajmiemy się Twoim sprzętem bezpiecznie.

Zdjęcia z naszej pracy poniżej.